Ben Tedavisi

Benler her insanda bulunabilen ve bulunduğu alana göre estetik kaygıya neden olabilen lezyonlardır. Bazı benler doğuştan bulunurken, bazı benlerde sonradan ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan ya da sonradan olan bütün benler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Böylece benler ve neden olduğu estetik kaygı tedavi edilebilir.

Ben Neden Olur?

Tıbbi olarak nevus olarak adlandırılan lezyonlar halk arasında ben olarak bilinmektedir. Benler, cilde rengini veren melanin isimli hücrelerin belirli bir alanda toplanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Benlerin yapısı ve renkleri birbirinden farklı olabilir. Bazı benler yüzeyseldir, bazı benler ise ciltten kabarıktır.

Benlerin birçok farklı türü bulunmaktadır. Benler genel olarak 3 ana gruba ayrılarak incelenmektedir. Bunlar;

  • Edinsel Melanositik Nevus
  • Konjenital Melanositik Nevus
  • Diğer nevusler

Kontenital Nevus ( Doğuştan Var Olan Benler)

Konjenital benler doğuştan var olan ya da doğumdan sonra ilk bir yıl içinde görülen benlerdir. Boyutları ve yapısı farklılık gösterebilir. Bazı türleri birkaç milimetre iken bazı türleri büyük bir alan kaplayabilmektedir. Genellikle iyi huylu benlerdir. Nadiren kanserleşme eğilimi gösterirler. Genel olarak kanserleşme eğiliminde olan benler 6mm den büyük, çevresi düzensiz ve renk düzeni olmayan benlerdir. (1)

Edinsel Nevus (Sonradan Ortaya Çıkan Benler)

Edinsel nevusler doğumda bulunmayan ve sonradan ortaya çıkan benlerdir. Özellikle beyaz tenli insanlarda sıklıkla görülür. Sebebi kesin bilinmemekle birlikte sonradan ortaya çıkan benlerin güneşe aşırı maruz kalmaktan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Özellikle bebeklik çağında güneşe fazla maruz kalanlarda ben oluşumları daha fazla görülmektedir. (2)

Benler toplumda her insanda görülebilen lezyonlardır. Bazı benler büyük ve ciltten kabarık olduğu için kişi de estetik kaygıya neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavisi istenir. Benlerin yapısına uygun yöntemle alınmasının sağlık açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır. Bilakis benin alınması küçük de olsa var olan kanserleşme riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Ben Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Ben tedavisi için uygulanan birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Benin hangi yöntemle alınacağı benin yapısına göre farklılık göstermektedir. Ben tedavisinde güncel olarak kullanılan yöntemler şunlardır; lazer, plazma, krioterapi ve radyo frekanstır.

Krioterapi (Dondurma ) Yöntemi İle Ben Aldırma

Krioterapi tedavisinde bene sıvı azot uygulanarak benin soğuması ve buna bağlı olarak çürüyüp düşmesi amaçlanır. Ben ve siğil tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ancak uygulanan azotun ne kadar derine etki edeceğini tam kestirilemediğinden dolayı sağlıklı dokulara zarar verme ve iz kalması riski bulunmaktadır. Ayrıca göz çevresinde, kirpik içindeki benlere uygulanması da mümkün değildir.

Tedavi sonrasında iz kalarak estetik kaygıya neden olma riskinden dolayı dondurma yöntemi ile ben tedavisi tavsiye edilen bir tedavi yöntemi değildir.

Lazerle Ben Aldırma

Lazer teknolojisi sağlık ve kozmetik alanında 2000 li yıllarından başından beri kullanılmaktadır. Ben tedavisi de lazer cihazının kullanıldığı alanlardan birisidir.

Lazerle ben aldırma işlemi yalnızca yüzeysel ve koyu renkli benlerde kullanılabilmektedir. Ciltten kabarık benlerin tedavisinde lazer cihazı yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle kabarık benler için diğer ameliyatsız ben alma yöntemleri tercih edilmektedir.

Lazer tedavisi uygulaması pratik ve tedavi sonrasında iz kalmasına neden olmayan bir yöntemdir. Lazer tedavisinin dezavantajı yalnızca yüzeysel benlere uygulanabilmesidir. Onun dışında herhangi bir yan etkisi ya da dezavantajı bulunmamaktadır.

Plazma ile Ben Aldırma

Plazma maddenin 4. halidir. Plazma tedavisinde cihaz bene yaklaştırılarak ben ile arasındaki havanın plazmaya dönüşerek beni yani lekeyi silmesi sağlanır. Cihazın etkisi şu şekilde de anlatılabilir; plazma cihazının etkisi katıdan buhara dönüştürme şeklindedir. Bu buharlaşma şekline süblimasyon denilmektedir. Ben tedavisi yapıldığı anda ben dokusu kaybolur ve yerinde küçük bir yara oluşur. Bu yara günler içerisinde kaybolur ve iyileşme tamamlanır. İyilşme tamamlandığında bazı hastalarda belirsiz, hafif bir iz kalabilir.

Radyo Frekans ile Ben Aldırma

Radyo frekans cihazı sağlık alanında oldukça yaygın kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştürmektedir. Cihazın bu yüksek ısısı sayesinde ben dokusu ciltten istenilen ölçüde aşama aşama buharlaştırılmaktadır. Bu sayede ben dokusu kontrollü bir şekilde ciltten temizlenir ve iz kalma riski en aza indirilmiş olur.

Radyo frekansla ben tedavisi kabarık, yüzeysel, açık renkli ve koyu renkli olmak üzere bütün benlerin tedavisinde güvenle kullanılabilmektedir.

Ben Aldırdıktan Sonra İz Kalır Mı?

Ben tedavisinden sonra iz kalıp kalmayacağı benin uygun yöntemle alınıp alınmadığına ve tedaviyi yapan doktorun tecrübesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Benler, ben tedavisi konusunda tecrübeli bir doktor tarafından alınırsa ya hiç iz kalmaz ya da ancak konuşma mesafesinden belli olacak hafif bir iz kalır.

Ben sildirme
Radyo Frekansla Ben Tedavisi Öncesi Sonrası

Ben Aldırmak Kansere Neden Olur Mu?

Bazı benlerin düşük de olsa kanserleşme riski vardır. Kanserleşen benlerin tedavisi ise benin vücuttan alınması şeklinde yapılmaktadır. Yani ben kanserli olsa bile tek tedavi benin alınmasıdır. Bu nedenle ben aldırmanın kansere neden olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bilakis benin alınması olası kanser riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Kaynaklar

  1. Sarıcaoğlu H. Bülbül Başkan E. Bolognıa Dermatoloji Türkçe Çeviri Kitabı. Nobel Tıp Kitabevi 2012: 1713-1740.

https://app.trdizin.gov.tr/makale/TVRrNU5qa3dNQT09/melanositik-nevusler

2. Wolff K, Lowell A. Goldsmith, Stephen I. Katz, Barbara A. Gilchrest, Amy S. Paller, David J. Leffell. Fitzpatrick’s Dermatology In General Medicine 7e. The McGraw-Hill Companies 2008: 122; 1137-1196.

https://jag.journalagent.com/vtd/pdfs/VTD_21_4_259_268.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir