HPV virüsüne ve bu virüsün neden olduğu siğillere karşı en etkili korunma yöntemlerinden biri HPV aşısı olmaktır. Bu aşı, hem dünya genelinde hem de Türkiye’de giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. (1,2)

Peki, HPV aşısı nerede yapılır?

IDEA Klinik, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da Gardasil 9 aşısını uygulamaktadır. HPV aşısı hakkında daha fazla bilgi almak veya aşı olamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamak için geliştirilen bir aşı türüdür. HPV, cinsel temas yoluyla bulaşan ve ciltte ve mukoza zarlarında siğillere veya kansere yol açabilen bir virüs ailesidir. HPV aşıları, bu virüsün neden olduğu enfeksiyonları ve kanserleri önlemeye yardımcı olur.

HPV aşıları iki temel türde bulunur:

Gardasil 9 (9-valent HPV aşısı): Gardasil 9, HPV’nin yaygın olarak neden olduğu dört tür siğil ve ayrıca rahim ağzı, vajina, vulva, penis ve anüs kanseri gibi bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Bu aşı, HPV tipleri 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı koruma sağlar.

Cervarix: Cervarix, rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan bir HPV aşısıdır. HPV tipleri 16 ve 18’e karşı koruma sağlar. Cervarix, siğillere karşı koruma sağlamaz.

HPV aşıları genellikle çocuklar ve genç yetişkinler için tavsiye edilir. Aşı, çoğu ülkede belirli yaş gruplarına veya risk gruplarına yönelik olarak rutin aşı programlarına dahil edilmiştir. En yaygın uygulama şekli, çocukların ve gençlerin HPV enfeksiyonlarına karşı bağışıklığını geliştirmektir.

HPV Aşısının Yan Etkileri Var mı?

HPV aşıları genellikle iyi tolere edilen aşılar olarak kabul edilir ve yan etkileri minimaldir. Ancak her aşı gibi HPV aşıları da bazı yan etkilere neden olabilir. HPV aşılarının yan etkileri genellikle hafif ve geçicidir. İşte HPV aşılarının yaygın yan etkileri:

  1. Aşı Yapılan Yerinde Ağrı veya Şişlik: Aşı yapılan bölgede hafif ağrı, şişlik veya kızarıklık görülebilir.
  2. Ateş: Aşı sonrası hafif ateş yükselmesi nadir olarak görülebilir.
  3. Baş Ağrısı: HPV aşılarının ardından baş ağrısı gibi hafif grip benzeri semptomlar yaşanabilir.
  4. Baş Dönmesi: Nadiren baş dönmesi gibi semptomlar görülebilir.
  5. İshal veya Karın Ağrısı: Bazı kişilerde aşı sonrası hafif karın ağrısı veya ishal olabilir.

Bu yan etkiler genellikle aşının yapıldığı gün veya birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Hafif yan etkiler, aşıların HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağlama potansiyeli göz önüne alındığında kabul edilebilir ve cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonlarının neden olduğu rahim ağzı kanseri riskini azaltmada önemli bir rol oynar.

HPV Aşısı Fiyatları Ne Kadar?

Aşı fiyatları, Gardasil 4 ve 9 olmak üzere değişmektedir. Size en yakın IDEA klinik ile iletişime geçerek bu konuda bilgi alabilirsiniz.

REFERANSLAR

  1. Stanley, M. (2008). Immunobiology of HPV and HPV vaccines. Gynecologic oncology109(2), S15-S21.
  2. Braaten, K. P., & Laufer, M. R. (2008). Human papillomavirus (HPV), HPV-related disease, and the HPV vaccine. Reviews in obstetrics and gynecology1(1), 2.
  3. Zhai, L., & Tumban, E. (2016). Gardasil-9: A global survey of projected efficacy. Antiviral research130, 101-109.
  4. Monie, A., Hung, C. F., Roden, R., & Wu, T. C. (2008). Cervarix™: a vaccine for the prevention of HPV 16, 18-associated cervical cancer. Biologics: Targets and Therapy2(1), 107-113.