Sakal – Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık erkekler için estetik açıdan vazgeçilmezdir. Sakallarda ve bıyıklarda seyreklik olması ya da hiç çıkmaması erkekler için ciddi anlamda kaygıya neden olabilmektedir. Yalnızca seyreklik olan durumlarda değil sakal ve bıyık bölgesinde oluşmuş ve kıl çıkmayan yara-yanık izlerinde de ekim uygulaması tercih edilmektedir. Sakal – Bıyık ekimi uygulaması ile istenen görünüm doğaldan farksız olacak şekilde elde edilebilmektedir.

Sakal – Bıyık Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi kadar yaygın olmasa da sakal ve bıyık ekimi erkekler tarafında tercih edilen medikal estetik uygulamaları arasında yer almaktadır. Ekim uygulamalarında en önemli husus doğaldan farksız bir görünüm elde edilmesidir. Ekim doğru yapılmazsa estetik açıdan istenmeyen yapay ve suni bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Sakal ve bıyık ekiminde kişinin kendi vücudundan alınan kıl kökleri sakalın istenilen alanına ekilir. Ekimin doğal görünmesi için kökler alınırken ve ekilirken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Ekim uygulamalarında kullanılan 2 farklı teknik bulunmaktadır. Bunlar FUE ve FUT teknikleridir. Bu teknikler kıl köklerini nasıl alındığı ile ilgilidir. FUT yönteminde kökler belli bir alandan çoklu olarak alınır. FUE yönteminde ise kökler teker teker alınır. Bu nedenle alım yapılırken mutlaka tekerli alım yapılmalı yani FUE yöntemi tercih edilmelidir.

Sakal Bıyık Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kıl Kökleri eğer mümkünse sakalın gereksiz ve istenmeyen kısımlarından (boyun ve elmacık kemiklerinin olduğu alandan) alınmalıdır. Bu sayede alınan kıl kökleri sakalda bulunan kıl kökleri ile aynı olacak ve doğal bir görünüm elde edilecektir. Eğer sakalın istenmeyen kısımlarında kıl kökü yoksa ense bölgesinden alım yapılmalıdır. Bu bölgedeki kıllar sakala göre biraz daha yumuşak olsa da sakalın gereksiz kısımlarından sonra ekim için en uygun kıl kökleri ense bölgesinde bulunan köklerdir.

Alım ve Ekim 0,6-0,7 mm Uçlarla Yapılmalıdır. Kıl kökleri ciltten iğne yardımı ile alınmaktadır. Bu iğnelerin ince olması alınan ve ekilen yerde iz kalmasını engellemektedir. 0,6-0,7 mm iğne ucu kıl kökünden azıcık daha kalındır. Bu sayede alınan ve ekilen yerde minimal hasar oluşmaktadır. Ekim yaptırmadan önce iyi araştırma yapılmalı ve ince uçlarla ekim yapan bir doktor tercih edilmelidir.

Alınan kıl kökleri en kısa süre içinde ekilmelidir. Aksi halde fazla bekletilen kıl kökleri ölmektedir. Bunun için ekim yapılacak kökler parça parça alınıp ekilmelidir. Örneğin 1000 kök ekim yapılacaksa bunun tamamı aynı anda alınırsa ekim işlemine geçilene kadar bu köklerin bir kısmı oksijensiz kalarak ölmektedir. Böyle bir durumun yaşanmaması için 100-200 tane alım yapılıp ekildikten sonra kalan kökler alınarak ekim işlemine devam edilmelidir.

Ekim yapılırken kesinlikle kanal açılmamalıdır. Aksi halde kanal açılarak ekim yapılırsa ekim sonrasında rahatsız edici bir iz kalmaktadır. Kökler elle teker teker alınmalı ve aynı şekilde elle ve teker teker ekilmelidir.

Sakal ve bıyık ekiminde doğal görünüm için en önemli hususlardan birisi kıl köklerinin uygun açıda ekilmesidir. Kökler yaklaşık 30-35 derecede ve çevresinde bulunan kıl kökleri ile uyumlu olacak şekilde ekilmelidir.

Ekimin nasıl yapıldığını aşağıda yer alan videodan izleyerek konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sakal – Bıyık Ekimi Uygulaması Kimlere Yapılır?

Sakal bıyık ekimi erkeklere yönelik bir medikal estetik uygulamasıdır. Sakalı-bıyığı çıkmayanlara, seyrek olanlara, yara ve yanık izi olanlara, sakal-bıyığının şeklini değiştirmek ya da sıklaştırmak isteyenlere, ilaçla tedavisi yapılamayan saç kıran sorunu yaşayanlara ekim uygulaması yapılmaktadır.

Ekim uygulaması en çok sakalı bıyığı çıkmayan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Sakal ve bıyıklar yaklaşık 14-15 yaşında çıkmaya başlar ve bu durum 21 yaş civarına kadar devam eder. Eğer 21 yaşına kadar sakal bıyık çıkmamışsa daha sonrasında da çıkmayacağı düşünülür. Bu tür durumlarda ekim en uygun yöntemdir. Doğru yapılan bir ekimle doğaldan ayırt edilemeyecek sakal ve bıyıklar elde edilebilmektedir.

Sakal Bıyık EKimi
Sakal Bıyık Ekimi

Yara, Yanık ve Ameliyat izinin kapatılması içinde ekim sıklıkla tercih edilmektedir. Yara, yanık ve ameliyat izlerinde kıl kökleri öldüğü için o alanlarda bir daha kıl çekmez ve estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye neden olmaktadır. Bu alanlara ekim yapılarak kalıcı ve doğal bir şekilde istenmeyen görüntü ortadan kaldırılabilmektedir.

yanık izine sakal ekimi
Yara İzine Sakal Ekimi

Sakal Kıran (Alopecia Universalis) sonucunda sakalların bir bölümü dökülmektedir. Bu durumda ilk olarak SADBE içerikli ilaçlar kullanılarak çözüm aranır. Büyük oranla ilaç tedavisinden başarılı sonuçlar alınmaktadır. İlaç tedavisinde başarılı sonuç alınamayan durumlarda ise ekim yapılarak dökülme olan alan eski görüntüsüne kavuşturulmaktadır.

Sakal bıyık ekimi yalnızca bir sorunu kapatmak için değil sakalın ve bıyığın tarzını değiştirmek ve sıklaştırmak içinde tercih edilmektedir.

sakal sıklaştırma
Ekimle sakalların gürleştirilmesi

Sakal – Bıyık Ekimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ekim yapıldıktan sonra ekim yapıldığı belli olur mu?

Eğer ekim doğru şekilde yapılırsa doğaldan farksız bir görünüm elde edilir. Bu sayede ekim yapıldığı fark edilmez.

Ekilen sakal ve bıyıklarda dökülme olur mu?

Saç ve kaş ekimi de dahil olmak üzere tüm ekim işlemlerinden 12-15 gün sonra şok dökülme denen bir süreç yaşanmaktadır. Bu süreçte ekilen köklerin bir kısmı ya da tamamı dökülebilir. Dökülen bu kökler 4-8 ay içerisinde geri çıkar ve bir daha dökülmez.

Sakal Bıyık ekimi için yaş sınırı var mıdır?

Sakal ve bıyıklar 21-22 yaşına kadar çıkabilirler. Bu nedenle 22 yaşından önce ekim yapılması önerilmemektedir.

Sakal bıyık ekimi acılı bir uygulama mıdır?

Ekim uygulamaları ciddi boyutlu acıya neden olmaz. Ancak sürecin daha konforlu geçirilmesi için bölgesel uyuşturma yapılır. Bu sayede ekim sırasında hiçbir acı hissedilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir