Ben aldırma sonrası iz kalır mı? Sorusu, cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. İnsanlar, oldukça haklıdır çünkü genellikle estetik açıdan daha güzel bir görünüm elde etmek için ben aldırma işlemi yaptırmaktadır.

Tabii ki birçok insan ise kanserleşme, büyüme ve yayılmanın önüne geçmek için de bu işleme ihtiyaç duymaktadır. (1)

ben aldırma sonrası

Peki, Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Bu sorunun yanıtı, her doktorun ve her sağlık merkezinin uyguladığı yönteme ve doktorun tecrübesine bağlı olarak değişebilir. IDEA Estetik olarak amacımız, estetik açıdan daha güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olmaktır. Bu nedenle Radyofrekans ve Plazma gibi ameliyatsız yöntemlerle işlem yapmaktayız.

Yakından bile bakıldığında fark edilmeyecek bir iz kalmasına özen gösteriyoruz. Bugüne kadar binlerce ben aldırma işlemi gerçekleştirdiğimizi belirtmek isterim. Instagram sayfamızdan yaptığımız işleri, öncesi ve sonrası görüntüleri görebilirsiniz.

İz Kalmaması İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle bu alanda deneyimli bir uzman tercih etmeli ve uygulaldığı yöntemin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Uygulanan yöntemin ne olduğu, nasıl yapıldığı ile ilgili araştırma yapmalısınız. Özellikle, ben aldırma sonrası süreçte ne yaşanır ona odaklanmalısınız.

Ben aldırma işleminde en sık uygulanan yöntemler ve sonrası süreç ile ilgili olarak özet bilgileri paylaşmak istiyorum.

Radyofrekans Yöntemi (Önerilir)

Radyo frekans cihazı, radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yüksek ısı sayesinde istenmeyen dokular ciltten buharlaştırılır. Ben tedavisinde özellikle ciltten kabarık benlerin çıkarılmasında tercih edilir.

Radyo frekans cihazı, yüksek ısısına rağmen oldukça hassas bir şekilde ayarlanabilen bir cihazdır. Hassas ayar sayesinde benler aşama aşama buharlaştırılır ve bu sayede iz kalma riski azaltılır.

Lazer (Deneyimli Kişiler Uygulamalı)

Lazer cihazı, sağlık ve güzellik gibi alanlarda sıklıkla kullanılan bir cihazdır. Özellikle yüzeysel ve koyu renkli cilt lezyonlarında, lazer cihazı başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Başlıkta da belirtildiği gibi ben aldırma konusunda deneyim, cihaza çok iyi hakim olan uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Aksi halde çok ciddi iz riski oluşur.

Kriyoterapi (İz Kalma Riski Vardır)

Dermatoloji uzmanlarının en sık kullandığı ben alma tekniği krioterapidir, aynı zamanda dondurma olarak da anılmaktadır. İşlemin amacı, bene sıvı azot uygulayarak benlerin -60 dereceye kadar soğumasını sağlamaktır. Soğuma ile cildin protein değeri düşer ve istenmeyen doku çürüyerek düşer. Sıvı azotun cildin ne kadarına etki edeceği bilinemeyeceğinden dolayı iz kalma veya çukurluk oluşma riski bulunmaktadır.

REFERANSLAR

  1. ER, Ö., COŞKUN, H. Ş., ÖZKAN, M., KONTAŞ, O., SOYUER, I., COŞKUN, A., … & ALTINBAŞ, M. YAYGIN HEMORAJİK METASTAZLARLA SEYREDEN BİR MALİGN MELANOM OLGUSU A case of malignant melanoma with disseminated hemorrhagic metastases.