PRP Uygulaması İle Cilt Gençleştirme

Günümüzde en çok talep gören cilt gençleştirme uygulamalarından birisi de PRP uygulamasıdır. PRP kısaltmasının açılımı “Platelet Rich Plasma” dır. Yani daha anlaşılır şekli ile kanın trombositten zengin yönü manasına gelmektedir. Bu yazımızda Cilt Gençleştirme PRP Uygulaması ile ilgili merak edilen tüm sorular detaylı olarak ele alınacaktır.

*Trombositler hücre onarılması ve yenilenmesinden sorumlu hücrelerdir.

PRP Uygulaması Nedir?

PRP uygulamasında temel mantık kişinin kendi kanından ayrıştırılarak elde edilen trombositlerin yani büyüme faktörlerinin kullanılmasıdır. Elde edilen solüsyon yapılacak uygulamaya göre vücuda enjekte edilir. Bu sayede büyüme faktörlerinin doku onarma ve yenileme özelliği ile sorunların çözümü sağlanır. PRP uygulaması sağlık ve güzellik alanında farklı şekillerde kullanılmaktadır. Yaygın olarak PRP Uygulamasının kullanıldığı alanlar şunlardır;

  • Ortopedi – Eklem arasına enjeksiyon
  • Varis tedavisi – Varis ülseri yaralarının tedavisi
  • Saç dökülmesi – Saç dökülmesi ve cansız saçların canlandırılması, saçların parlak bir görünüm kazanması
  • İmplant tedavisi – Tedavi sonrasında iyileşme sürecinin hızlandırılması
  • Cilt Gençleştirme ve anti-aging uygulamaları
  • Kırışıklık Tedavisi
  • Yara bakımı
  • Çatlak tedavisi
  • Kronik ağrı sorunlarının tedavisinde destekleyici uygulama

Gençleşme PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Tedavi için ilk olarak kişiden kan alınır. Kan alma için normal tüplerden farklı olarak kanın ayrıştırılmasını sağlayacak tüpler kullanılır.

Daha sonra alınan kan santrifüj cihazına yerleştirilir. Cihaz çok hızlı dönüşler yaparak kanın ayrışmasını sağlar.

Elde edilen solüsyon bir enjektöre alınır. Daha sonra ise deri altına enjekte edilir. Bazı durumlarda ise deri altına enjeksiyon yerine iğneleme yöntemi ile solüsyonun deri üzerine damla damla bırakılması şeklinde yapılır. Uygulamanın hangi teknikle yapılacağı doktorun muayenesi ile hastanın ihtiyacına göre belirlenmektedir.

PRP uygulaması yaklaşık 1 cm aralıklarla elde edilen solüsyonun çok ince iğnelerle deri altına enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Yaklaşık 15-20 dakika gibi bir süre içerisinde tamamlanabilir.

Cilt gençleştirme uygulaması yalnızca yüz bölgesine değil boyun ve dekolte bölgesine de uygulanmaktadır. Bu sayede dekolte bölgesi ve boyun bölgesi cildi de canlandırılmaktadır.

Cilt Gençleştirme Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

PRP uygulaması kişinin kendi kanı kullanılarak yapılır. Bu nedenle toplumda sıklıkla kök hücre tedavisi, kök hücre ile cilt gençleştirme, kök hücre cilt tedavisi gibi isimlerle de anılmaktadır.

PRP uygulamasında deri altına enjeksiyon yapılması direk cilt dokusuna etki edilmesini ve çok daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Etkisi miktarı ağızdan alınan vitaminler, yüze uygulanan cilt gençleştirme serumları ve antaging kremlere göre oldukça yüksektir. PRP uygulaması sayesinde uzun süre pahalı kremler ve bakım ürünleri kullanmanıza gerek kalmaz.

Kırışıklarınızdan Kurtulmanızı Sağlar.

Solüsyonun içerisinde bulunan onarma ve yenilenme hücreleri cilt altı dokusunun yenilenmesini sağlar. Böylece cilt daha gergin durur ve kırışıklıklar açılır. Düzenli aralıklarla prp yapılması sonrasında kırışıklıklarda ciddi miktarda azalma görülür.

Derin kırışıklıklarda PRP etkisi yetersiz kalabilmektedir. Bu tür kırışıkların teavisi için botok s uygulaması önerilmektedir. Kırışıklık tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Daha Canlı ve Parlak Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlar.

Uygulamanın en belirgin özelliği cildin daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasıdır. Bunun nedeni ise trombositlerin su tutma özelliğidir. Su tutma özelliği olan hücrelerin deri altına enjekte edilmesi cildin elastikiyetinin artmasını sağlar. Bu sayede yüz hem parlak ve canlı görünür. Elastikiyeti artan cildin yaşlanma süreci yavaşlar.

Hücre ve Dokuları Yeniler.

Trombositlerin doku yenileme özelliği sayesinde deri hasarları onarılır.

Cilt Lekelerinde ve Renk Düzensizliğinde Azalma Sağlar.

Süreç kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber 5-10 seans sonrasında cilt lekelerinde ve cilt tonu eşitsizliğinde düzelme görülür. Çok lekeli ciltlerde PRP yerine mezoterapi uygulaması da tercih edilebilir. Mezoterapi uygulamasına ihtiyaç olup olmadığı doktor muayenesi ile belirlenebilir.

Cilt mezoterapisi (Mezolifting) uygulaması hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Boyun ve Dekolte Bölgesinde Cilt Gençleştirme

Boyun bölgesinde yaşa bağlı olarak oluşan sarkma ve kırışıklıklar özellikle kadınlarda yaşlı bir görünüme neden olmasından dolayı sevilmez. Bu alana yapılacak PRP Enjeksiyonu sayesinde solüsyonun içerisinde bulunan doku ve onarım hücreleri cildin toparlanmasını sağlamaktadır. Bu sayede dekolte ve boyun bölgesinde daha sıkı ve canlı bir cilt görünümü elde edilebilmektedir.

Biyofiller Nazolabial Dolgu – PRP Dolgu Uygulaması

Derin kırışıklıklar ve çizgilerin tedavisinde dolgu uygulamasına sıklıkla başvurulmaktadır. Dolgu yaptırıp deri altına yapay madde enjekte edilmesini istemeyen hastalar için biyofiller dolgu uygulaması önerilmektedir. Biyofiller dolgu uygulaması ağız çevresinde oluşan ve nazolabial çizgi, nazolabial oyuk olarak adlandırılan alana prp solüsyonu enjekte edilmesidir.

Uygulama için nazolabial çizgi boyunca baştan başa deri altına solüsyon enjekte edilir. İlk seansta sonra bile gözle görülen sonuçlar alınır. Uygulamanın etkisinin kalıcılığın arttırılması için minimum 3 seans önerilir. Daha etkili sonuçlar için ise doktorun önereceği şekilde düzenli enjeksiyon önerilmektedir.

PRP Uygulaması Yan Etkileri Var Mıdır?

PRP Uygulamasında ilaç yada herhangi bir yapay içerik kullanılmaz. Bu sayede son derece güvenlidir. Hiç bir yan etkisi, alerji yapma riski yoktur.

PRP Uygulaması Kaç Seans Yapılmalıdır?

PRP uygulamasında dışarıdan hiç bir yapay madde girişi olmadan cilt gençleşmesi sağlanır. Fayda sağlanması için minimum 3 seans uygulama yapılması önerilir. Ancak etkili sonuçlar için 10-20 seansa kadar uygulama önerilebilir. Seans aralığı ortalama 15 günde bir şeklinde önerilmektedir.

Doktorun önereceği seanslar tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez hatırlatma seansı yapılması da faydalı olacaktır.

Uzun süre serumlar, kremler ve bakım ürünleri kullanılması yerine kolaylıkla uygulanan ve etki gücü daha fazla olan PRP Anti-Aging Cilt Gençleştirme uygulaması tercih edilebilir.

Kimler PRP Uygulaması Yaptırabilir?

Uygulama da yapay maddeler kullanılmaz. Bu nedenle her yaştan birey güvenle yaptırabilir. Cildin gençliğinin korunması için ilk uygulama seansının 25-30 yaş civarında yapılması önerilir.

PRP Uygulaması Bilimsel Çalışmalar

Kadınlar arasında yapılan bir çalışmada 3 ve 6 aylık periyodlarda PRP uygulaması sonrası sonuçlar değerlendirildiğinde;

Kırışıklıklarda %70 oranında iyileşme, göz çevresi koyu halkalarda %47 iyileşme, nazolabial çizgilerde %52 iyileşme görülmüştür. Cilt parlaklığı ve elastikiyetinde ise mükemmel sonuçlar alındığı gözlenmiştir.


Bilimsel Kaynaklar

Banihashemi, M., Zabolinejad, N., Salehi, M., Alamdari, Z. H., & Nakhaizadeh, S. (2021). Platelet-rich plasma use for facial rejuvenation: a clinical trial and review of current literature. Acta Bio Medica: Atenei Parmensis92(2). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8182581/

Nanda, S., Chauhan, K., Shetty, V., Dashore, S., & Bhatia, S. (2021). Platelet-rich plasma in aesthetics. Indian Dermatology Online Journal12(Suppl 1), S41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8664171/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8182581/