Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik Asit Nedir Faydaları Nelerdir

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit her insanın vücudunda halihazırda bulunan bir maddedir. (polisakkarittir.) Yüksek oranda su tutma özelliği sayesinde pek çok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. 

En sık kullanıldığı alanların başında ise kozmetik sektöründe cilt bakım uygulamaları ve sağlık sektöründe eklem içi enjeksiyonu uygulamaları yer almaktadır. 

Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudumuzda bulunan hiyeronik asit miktarında azalma görülür. Bu durum cildin nem oranının azalmasına ve daha mat ve çabuk kırışan bir cilde sahip olunmasına neden olmaktadır. Aynı durum yaşın ilerlemesi ile birlikte eklem aralarında bulunan sıvının azalması durumu içinde geçerlidir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte eklemler özellikle diz eklemi arasında bulunan sıvının azalması dizlerde ağrı ile başlayan birkaç soruna neden olabilmektedir. hyaluronik asit su tutma özelliği sayesinde eklem sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluronik asitin birçok faydası vardır. Su tutma özelliği sayesinde vücudumuzun işleyişinde pek çok alanda aktif olarak kullanılır.

  • Ciltte suyun tutulmasını sağlama ve buna bağlı olarak cildin elastikiyetinin artması.
  • Ciltte nemlilik sağlayarak cildin daha canlı ve parlak bir cilt görünmesini sağlar.
  • Cildin elastikiyetinin artmasına bağlı olarak kırışıklıkların oluşmasını engeller veya azalmasını sağlar.
  • Eklemlerin arasında yer alarak eklem sürtünmesini engeller. Hareket kolaylığı sağlar.
  • Yara iyileştirme özelliği sayesinde merhem ve krem yapımında sıklıkla kullanılır.
  • Kozmetik sektöründe anti-aging ürünlerin neredeyse tamamında bulunur.
  • Ortopedik hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Hyaluronik Asit

Cilt Bakım ve Yaşlanma Karşıtı Uygulamalarda Kullanımı

Hyaluronik Asidin en sık kullanıldığı alan kozmetik sektörüdür. Bu alandan kremlerden serumlara kadar pek çok ürünün içeriğinde Hyaluronik asit kullanılmaktadır. Su tutma özelliği sayesinde cilde uygulanan Hyaluronik asit cildin güzelleşmesine katkı sağlar.

Ancak lokal olarak uygulanan krem ve cilt bakım serumlarının etkisi sınırlıdır. Bunun yerine günümüzde etkisi çok daha yüksek olan cilt altına Hyaluronik asit enjeksiyonu önerilmektedir. Bu uygulama piyasa da gençlik aşısı olarak da bilinmektedir.

Etken maddenin cilt altına enjekte edilmesi sayesinde Hyaluronik asit ciltle uyum sağlar ve cilt altında su tutulmasını sağlayarak cildin daha parlak, sağlıklı ve canlı bir görümüme kavuşmasını sağlar.

Gençlik aşısı içerisinde yoğun olarak Hyaluronik asit bulunur. Aşı içerisinde bulunan diğer etken maddeler ve H100 gençlik aşısı kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Gençlik aşısı gibi Hyaluronik Asidin yoğun olarak kullanıldığı bakım uygulamalarından birisi de cilt gençleştirme mezoterapi uygulamasıdır. Uygulama hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etki Mekanizması

Erken maddenin en aktif ve verimli kullanım şekli sorunlu alana enjekte edilmesidir. Bu sayede enjeksiyon yapılan alanda cilt altı bağ dokuları uyarılarak kolajen üretimi aktifleştirilir. Kolajen üretiminin aktifleşmesi ile cildin canlılığı ve elastiklik oranı artar. Aynı durum eklem arası enjeksiyonlar içinde geçerlidir. Eklemlerin arasında asidin enjekte edilmesi sayesinde eklemler arasında bir bariyer oluşur ve kemiklerin birbirine sürterek aşındırılması engellenir.

Enjeksiyon yöntemi dışında diğer ilaç ve takviyeler içerisinde alınmasının da faydaları bulunmaktadır.

Hyaluronik Asit Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yalnızca olası yan etkilerden korunmak amacı ile gebelik, emzirme ve kanser tedavisi süreçlerinde doktora danışılmadan kullanılmaması önerilmektedir.

Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Bilinen en yoğun kaynaklarından birisi kemik suyudur. Kemik suyu hem Hyaluronik Asit hem de kolajen açısından oldukça zengindir. Uygun şekillerde hazırlanan kemik suyu tüketimi hem cilt hem eklem sağlığı için oldukça faydalıdır.

Yeşil yapraklı sebzelerde Hyaluronik Asit açısından zengindir. (Özellikle ıspanak)

Kırmızı et ve tavuk protein açısından zengindir. Protein açısından zengin besinler kolejen ve Hyaluronik Asit üretimine katkı sağlamaktadır.

Unutulmamalıdır ki hyaluronik asidi doğrudan gıdalardan alınması oldukça zordur. Çünkü bu asit özellikle deride ve bağ dokularında bulunur. Besinler aracılığıyla hyaluronik asit alımı artırmak, vücudun kendi üretimini teşvik etmek için yardımcı olabilir.Cilt Bakım uygulamaları ve ameliyatsız estetik uygulamalar hakkında detaylı bilgi için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.ideaestetik.com/blog/

Kaynaklar

Walker, K., Basehore, B. M., Goyal, A., & Zito, P. M. (2018). Hyaluronic acid. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482440/

Iaconisi, G. N., Lunetti, P., Gallo, N., Cappello, A. R., Fiermonte, G., Dolce, V., & Capobianco, L. (2023). Hyaluronic Acid: A Powerful Biomolecule with Wide-Ranging Applications—A Comprehensive Review. International Journal of Molecular Sciences24(12), 10296. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10299688/