Lazerle Siğil Tedavisi Avantajları Nelerdir?

LAZERLE SİĞİL TEDAVİSİ

  • Lazerle Siğil Tedavisi
  • Siğil Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
  • Kriyoterapi
  • Radyo Frekansla Siğil Tedavisi
  • Lazerle Siğil Tedavisi Avantajları Nelerdir?
  • Siğiller Neden Tedavi Edilmelidir?
  • HPV Aşısı ile Siğillerden Korunma

Siğiller toplumda pek çok insanda gördüğümüz cilt lezyonlarıdır. Bu cilt lezyonlarının ortaya çıkmasından HPV isimli bir virüs sorumludur. Virüs kaynaklı bu lezyonların tedavi edilmedikçe yayılma ve başka insanlara bulaşma riski bulunmaktadır. Tedavisi ise oldukça kolay ve pratiktir.

Lazer yöntemi ile siğil tedavisi dakikalar içerisinde yapılabilmektedir. Üstelik tedavi sonrasında iyileşme tamamlandığında tedavi edilen siğilin yeri bile kolay kolay fark edilememektedir. Bu yazımızda siğil tedavi yöntemleri nelerdir, lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır, avantajları nelerdir gibi soruların cevapları ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Siğil Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Siğiller pek çok insan tarafından evde yapılan uygulamalar ile tedavi edilmek istenir. Evet bu uygulamalardan bazılarından başarı oranı yüksek olmasa da sonuç alınabilir. Ancak ciltte yanık ve çukurluk oluşturması riskinden dolayı siğillerin evde uygulanan yöntemlerle ya da asit içerikli kremlerle tedavi edilmesi kesinlikle önerilmez. Bu tür uygulamalarla ortaya çıkabilecek cilt hasarlarının siğilden daha rahatsız edici bir görüntüye neden olabileceği ve bunun kalıcı olacağı unutulmamalıdır.

Siğiller uzman bir doktor tarafından krioterapi, radyo frekans yöntemi ve lazer ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Krioterapi yöntemin doktor tarafından uygulansa da uygulanan sıvı azotun cildin ne kadarına etki edeceği kestirilemediği için iz ve çukurluk kalma riski bulunmaktadır. Radyo frekans ve lazer yöntemlerinde ise iz kalma ihtimali çok düşüktür. Özellikle lazer tedavisin iz kalma ihtimali çok azdır. Her iki yöntemde de iz kalsa bile kalan iz zorlukla fark edilecek düzeyde hafif bir izdir.

Ameliyatsız siğil tedavisi

Krioterapi (Kriyoterapi)

Krioterapi ile siğil tedavisi siğile sıvı azot uygulanarak yapılan bir tedavidir. Sıva azot uygulanarak benin donarak düşmesi sağlanır. Azotun sağlıklı dokulara etki etmesi çukurluk ve iz kalma riskine neden olabilmektedir. Bu nedenle pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Radyo Frekans

Radyo frekans cihazı sağlık ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılan bir cihazdır. Radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yüksek derecelere çıkan ısısı ile siğil dokusunun cilt yüzeyinden buharlaşmasını sağlar. Yüksek ısılı olmasına karşın oldukça hassas şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede siğil konusu milimetrik olarak ciltten temizlenebilmektedir. İşlemin bu şekilde kontrollü bir şekilde yapılması iz kalma ve çukurluk oluşma riskini en aza indirmektedir.

Radyo frekansla yapılan siğil tedavisinde sonra iyileşme tamamlandığında ya hiç iz kalmaz ya da ancak konuşma mesafesinden belli olacak hafif bir iz kalabilir. Azot tedavisi bütün siğiller için uygun değildir. Ancak radyo frekans tedavisi ile anal ve genital siğiller bile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Lazer cihazı sağlık alanında çok sık kullanılan bir cihazdır. Ancak bu cihazın çok farklı türleri bulunmaktadır. Doğru lazer cihazı ile siğillerin tedavisi mümkündür. Bazı lazerle kesme ve yakma işlemi için kullanılmaktadır. Bu tür lazer cihazı ile siğil tedavisi yapılırsa rahatsız edici bir iz kalması muhtemeldir. Ancak İDEA estetik şubelerinde lazerle siğil tedavisi IRC (İnfrared koagülatör) adı verilen farklı bir lazer cihazı ile yapılmaktadır. Bu lazer cihazı yüksek ısılı bir cihazdır. Bu cihaz siğile dokundurulur dokundurmaz ısının etkisi ile siğil dokusun şapka gibi düşmektedir. Bu sayede siğil dokusu sağlıklı cilt dokusundan ayrılmaktadır. İyileşme süreci tamamlandığında siğilin nereden alındığı bile belli olmayacaktır.

Radyo frekansla siğil tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Lazerle Siğil Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Lazerle siğil tedavisi oldukça pratik bir tedavidir. Muayene sonrasında tedavi birkaç dakika içerisinde kolaylıkla yapılabilir.

Lazerle siğil tedavisinde sonra iz kalma riski çok azdır. İz kalsa bile kişinin kendisinin bile zorlukla fark edeceği şekilde bir iz kalmaktadır.

İstanbul (Bakırköy, Kadıköy, Şişli), Ankara, Bursa ve İzmir ve Antalya’da İdea Estetik şubeleri bulunmaktadır. Size en yakın şubemizden ücretsiz muayene randevusu oluşturabilir ve doktorlarımızla görüşebilirsiniz. Görüşme sonrasında dilerseniz aynı gün IRC lazer ile siğillerinizden iz kalmadan kurtulabilirsiniz.

Siğiller Neden Tedavi Edilmelidir?

Siğiller hpv virüsüne bağlı olarak ortaya çıkar. HPV virüsü ise yayılma ve bulaşma eğilimindedir. Bu nedenle küçük bile olsa siğil oluşumları fark edilir edilmez tedavi edilmelidir. Bu sayede siğilin yayılması ve başka insanlara bulaşması engellenmiş olmaktadır. Özellikle anal ve genital bölgede oluşan siğiller çok hızlı yayılabilir ve kişilerin partnerlerine bulaşabilir. Bu siğillere kondilom adı verilir. Kondilomlar diğer siğillerden farklı olarak tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşme riski taşımaktadır.

HPV Aşısı ile Siğillerden Korunma

HPV aşısı ile kondilomlardan ve kondilomların neden olabileceği kanser riskinden korunabilirsiniz. HPV aşısı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

https://www.ideaestetik.com/wp-admin/post.php?post=1923&action=edit
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir