Saç Mezoterapisi Nedir? Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?

mezoterapi

Saç mezoterapisi hakkında merak edilen tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Cilt mezoterapisi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Saç Mezoterapi Nedir?

Mesotherapy olarak yazılır, Türkçeye mezoterapi olarak girmiştir. Mezo orta terapi tedavi yani orta tabaka tedavisi anlamında gelir. Derinin orta tabakasına çok yüzeysel enjeksiyon şeklinde çeşitli vitamin, aminoasit, mineral, elektrolit ve aktif maddeler uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genellikle bir çok ilaç karıştırılarak formül oluşturulur veya hazır ampul şeklinde hazır formüller kullanılır. Uygulanacak formül içeriği ve ilaç miktarı kişiye özeldir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saçlı deriye saçı canlandıran, damarları genişleten, kökün beslenmesini arttıran maddeler enjekte edilir. İşlem saç köklerine zarar vermeyecek şekilde 2 mm kadar derinliğe olacak şekilde yapılır.

Başka sorunların çözümünde de uygulansa da saça uygulama en sık yapılandır, erkeklerde daha sık ihtiyaç duyulur. Saç dışında şu ihtiyaçlar için uygulanmaktadır;

 • Kırışıklık
 • Sarkma ve yaşlanma
 • Selülit (portakal kabuğu görünümü)
 • Fazla kilo kontrolü
 • Leke azaltma
 • Derideki yırtık ve çatlaklar
 • Gözaltındaki torbalanmalar ve morluklar
 • Fibromiyalji ve diğer ağrılar
 • Saçtaki dökülme, kalite kaybı, sönükleşme, cansızlaşma gibi sorunların çözümü için uygulanır. En yaygın mezoterapi yapılan sorun saç dökülmesidir.

Saç Mezoterapisi Ne İşe Yarar?

Saç büyümesini sağlar, dökülmeyi önler, tüyleşmiş saçları normal kaliteye yaklaştırır.
Vücuttaki eksikliğinden kaynaklanan mineraller ve vitaminler tamamlanır
Zayıflayıp incelmiş saçların beslenmesini arttırarak kalitesini arttırır.
Kafa derisinde kalite artığı ve nemlenme sağlayarak kuruluğu ve kepeği önler.

Mezoterapi Kimler İçin Uygundur?

Saçı dökülenler, saçları sönükleşenler, kalite kaybedenler, parlaklığını kaybedenlere uygulanır. Bu saç sorunları dışında deri kırışıkları, zayıflama, leke, deride sarkma ve gevşeme, selülit, deride çatlaklar, gözaltı morluğu ve çeşitli ağrı şikayeti olanlar.
Gözaltındaki torbalanmalar ve morluklar

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mikro iğnelerle derinin orta tabakasına ilaç enjeksiyonu şeklinde yapılır. Derideki sorunların çözümünde napaj tekniği denilen daha yüzeysel uygulama da vardır. İyi sonuç almak için doğru tabakaya yapılmalıdır.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Etkisinin aylarca sürdüğü bilinmektedir. Her ne kadar seanslar 2 – 4 haftada bir yapılsa da seanslar etki açısından üst üste biner ve etki daha da artar. Yine hastanın sorunu un şiddetine göre 5-10 seans yapılması önerilir.

Tekrar Uygulamak Gerekir mi?

Saçın 3 yaşam döngüsü vardır bu döngü hayat boyunca 8 ile 20 defa arasında değişir, yani kıl çıkar, uzar ve dökülür, tüm bunlar doğal süreçtir. Mezoterapi işlemi bu döngüyü başlatıcı ve güçlendirici etkiye sahiptir.
Saçın yaşam döngüleri;

Anagen evresi;

Saçın büyüme ve uzama dönemidir. Kişiden kişiye, bölgeden bölgeye değişmekle birlikte anagen evresi 2-10 yıl devam eder ve katagen dönemine geçer. Saç dökülme tedavisi için kullanılan ilaçlar bu dönem üzerinde etkilidir.

Katagen (catagen) evresi
Bu döneme uyku ya da dinlenme dönemi denir ve kökte aktivite minimaldir hatta kökün varlığı bile algılanamaz. Bu dönem 1 ay kadar sürer.
Telogen evresi
Saçın yeniden oluşmaya başlayıp, uykudan çıkıp büyüyüp deriden yeniden çıkma dönemidir, 2 ay kadar sürer.

Mezoterapinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

En büyük avantajı diğer bir çok yönteme göre daha başarılı sonuç alınmasıdır. Bunun yanı sıra girişimsel bir işlem olmasına rağmen ekonomiktir.
Her gün iki defa sprey uygulamanın zahmeti ile kıyaslandığında 2 haftada bir uygulanması daha pratiktir ve hasta uyumu iyidir.

En önemli dezavantajı uygulama sırasında sinek ısırır gibi hafif bir acı olmasıdır bunun dışında olumsuzluğu yoktur.

Saç Mezoterapisi Fiyatları Ne Kadar?

Mezoterapi yapma ücreti oluşturulacak formüle, kullanılacak ilaca bunlar da hastanın sorununun şiddetine göre değişir.
Muayene etmeden, hastanın beklentilerini net bir şekilde ortaya koymadan kesin ücret vermek hem doğru değildir hem de sağlıklı bir yaklaşım olmaz.
Mezoterapi ücreti ancak hastayla karşılıklı muayene sonrası belirlenebilir.
Saç mezoterapisi yapılan İdea Klinik şubelerinde bilinen en etkili ilaçlar kullanılmaktadır.

Saç PRP Uygulaması Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

İdea Estetik Merkezleri

İdea Estetik Merkezleri 5 farklı şehirde 7 şube ile hizmet vermektedir. Estetik uygulamalarımızın tamamı bizzat doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sayede uygulama sonrasında istenmeyen durumlarla karşılaşılmamaktadır.

 • İstanbul ( Bakırköy – Kadıköy – Şişli)
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Antalya

Ücretsiz ön görüşme fırsatımızdan yararlanmak için 0542 621 08 88 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İdea Estetik – Sağlığınız ve Güzelliğiniz İçin İdeal Çözümler