Bacak Sarkması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bacaklarda sarkma kadınlar arasında oldukça yaygın olan ve estetik kaygıya neden olan bir durumdur. Bu yazımızda bacaklarda sarkmaya neden olan durumlar ve bu durumların nasıl geçeceği detaylı olarak ele alınmıştır. Bacaklarınızda sarkmalardan kurtulmak ve daha güzel bacaklara sahip olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bacak Sarkması ve Bacak Estetiği

 • Bacaklarla ilgili estetik kaygıya neden olan sorunları şöyle sıralayabiliriz;
 • Cilt sarkmaları
 • Kılcal varis ve varisler
 • Selülit
 • Ortopedik deformasyonlar

İdea Estetik Merkezlerimizde ameliyatsız yöntemlerle, hastane yatışı olmadan, acısız ve ağrısız uygulamalar sayesinde varis, cilt sarkması ve selülit gibi sorunları tedavi ediyoruz. Ortopedik deformasyonlar içinde ortopedi alanında uzman bir hekime başvurmanız önerilmektedir.

Bacaklarınızda sarkma sorununun tedavi edilmesi için öncelikle sarkmaya neden olan durumların tespit edilmesi ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak bacaklarda sarkmaya neden olan durumlar incelenecektir.

bacak sarkması
Bacaklarda Sarkma Neden Olur?

Bacak Sarkması Neden Olur?

Bacaklarda sarkmaya ve estetik kaygıya neden olan birçok sebep sayılabilir. Bunların en başında gelen yer çekimidir. Uzun yıllar yer çekiminin etkisinde kalan deri ve derialtı yağ dokusu aşağı doğru sarkma eğilimindedir. Normal şartlarda derinin gerginliği yer çekimine karşı kendini korur ve sarkmaları engeller. Bu direnci azaltan diğer faktörler de devreye girdiği ölçüde sarkmalar başlar ve yaş ilerledikçe artar.

Vücuttaki eksilmelere bağlı olarak gelişen sorunların başında kolajen sentezinde azalma gelmektedir. Yaş ilerledikçe kolajen sentezi azalır, kolajen sentezi azaldıkça deri elastikiyetini yani kendini taşıma gücünü kaybeder. Kolajen derinin en güzlü taşıyıcı tabakası olan bağ dokusunun temel taşıdır. Bağ dokusu azalması ve gevşemesi sarkma olarak karşımıza çıkar.

Deri altı yağ dokusunda azalma; cilt altı yağ dokusu deriye dinginlik veren bir tabakadır ve kafa derisi haricindeki vücudu kaplayan tüm bölgelerde bulunur. Isı izolasyonu, travmalara karşı koruma gibi bir çok görevi vardır. Yağ dokusu azaldıkça deri miktarı değişmediği için bölgeyi sıkıca sarma özelliğini kaybeder yani deri olması gerekenden daha fazla hale gelir ve bu fazlalık sarkmalara neden olur. Cilt altı yağ dokusunun azalması derinin incelmesine de neden olur, bu incelme de taşıyıcı gücünü azaltır.

Fazla kilo alıp geri verme; fazla şişmanladığında kiloya paralel olarak deri de genişler, kilo geri verildiğinde genişleyen deri kısmen daralsa da asla eskisi kadar olamaz ve deri fazlalığı ortaya çıkmış olur. Kilo normal bile olsa bu deri fazlalığı sarkmaya neden olur.

 • Bunların dışında ikincil nedenler de şunlardır;
 • Fazla doğum yapmak
 • Sık kilo değişimi
 • Egzersiz yapmamak
 • Yanlış egzersiz yapmak
 • Hareketsiz yaşam
 • Lenf ödem tedavisi sonrası
 • Varise bağlı ödem

Bu sorun kadınlarda daha sık görülür bunun sebebi erkeklerdeki kas yoğunluğunun ve kas gücünün daha fazla olmasıdır. Bacaklarda sarkmanın neden olduğuna bağlı olarak farklı çözüm yolları bulunmaktadır.

Bacak Sarkması Nasıl Düzelir? Bacaklarda Sarkma Nasıl Geçer?

Sorunun doğru çözümü için ilk olarak bacaklarda sarkmaya neden olan durum veya durumlar tespit edilir. Daha sonrasında tedavi kişiye özel olarak planlanır.

Aşırı Kilo Alımına Bağlı Bacak Sarkması Nasıl Geçer?

Aşırı kilo alımından sonra normal kiloya dönüldüğünde ortaya çıkan fazla cilt kaynaklı sarkmalarda en etkili çözüm fazla cildin cerrahi olarak kesilerek alınıp bacağın gergin şekilde dikilmesidir. Bu işleme thighplasty denir.

Bu tür sarkmalarda daha kolay uygulanan ip askı kısmi düzelme sağlasa da beklentiyi karşılamaz. Basit uygulamalar olan radyo frekans ve ultrason gibi (exilis elite saten g) uygulamaların hiçbir etkisi olmaz.

Yaşlanmaya Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Bacak Sarkması Nasıl Geçer?

Yaşa bağlı elastikiyet azalması sorununda en etkili çözüm ip askılama tedavileridir. Deri altında ilerletilen ip askı tırtıklı bir tel gibi derinin istenilen yöne doğru çekilmesini sağlar. Yapısı gereği cilt altında kolajeni uyararak cilt elastikiyetini de arttırır. Derideki yaşlı sarkık görünüm düzelir. Daha canlı bir bacak elde edilir.

Kullanılan ipin oluşturduğu fibrazis gerginliği arttırır. İp askı yapıldıktan sonra etkisi 3 ay boyunca giderek artar. Nihai sonuç 3 ayda elde edilir ve bu etkisi yıllarca devam eder.

Yaşa bağlı bu tür sorunlarda yaş gereği istenilen seviyede egzersiz yapılamayacağı için o anlamda bir öneride bulunmak zordur. İleri yaşlarda ve ileri bacak sarkmasında egzersiz yapmak başarısız kalır.

Egzersizle Bacak Sarkması Tedavisi

Sık doğum, sık kilo alıp verme, hareketsiz yaşam gibi sorunlarda uygun egzersizlerle olumlu sonuç alınabilir. Egzersizle beklenti karşılanmıyorsa yine ip askıyla germe yapılır. İp askı ilk icat edildiği yıllarda yüz bölgesine uygulanırdı, klinik tecrübeler ve malzemedeki gelişmeler sayesinde günümüzde kol, karın dahil vücudun her bölgesinde uygulanmaktadır. Kadiköy İdea Klinik’te tüm ip askılama uygulamaları uzman doktor tarafından yapılmaktadır.

Bacak Sarkmasına İyi Gelen Egzersizler

Onlarca sitede yüzlerce egzersiz tarifi ve önerisi görebilirsiniz. Olayın özü şudur yürümek dahil bacak kaslarını orta ve hafif ağır düzeyde çalıştıran tüm egzersizler çözüme yardımcı olur ancak kesin çözüm beklentisinde olmak hüsranla sonuçlanabilir o sebeple makul beklentiyle egzersiz yapılmalıdır.

Varise Bağlı Bacak Sarkmaları Nasıl Geçer?

Bacaklarda hem sarkma hem de estetik açıdan istenmeyen görüntülere neden olan en önemli sorun varis hastalığıdır. Estetik kaygıya neden olmasına ek olara ilerleyen varislerde ciddi sağlık sorunları da görülebilmektedir.

Erişkin kadınların yarısından fazlasında varis sorunu vardır (1). Başparmak kalınlığında olabildiği gibi gözle ancak görülecek kadar ince kılcal varis şeklinde de olabilir. Tedavi yöntemi varisin yapısına göre seçilir. Kişinin varislerinin yapısı incelendikten sonra tedavi kişiye özel olarak planlanır. İdea Estetik Merkezlerinde görev yapan Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanları dünyada güncel olarak uygulanan tüm ameliyatsız varis tedavilerini uygulamaktadır. Bu sayede her türlü varis sorunu ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri

Kalın Varislerin Ameliyatsız Tedavisi
Ana toplar damar hastalığında en başarılı yöntem yapıştırma diğer adıyla zamk tedavisidir. Benzer uygulamalar damar içi varis (EVLA) ve damar içi radyo frekans (EVRFA) tedavileri yapıştırma yönteminden daha sık tekrarladığı için uygulayıcı sayısı giderek azalmaktadır (2). Geçmişte uygulanan klasik varis ameliyatı (stripping ameliyatı) devlet hastaneleri dışında pek uygulanmamaktadır çünkü hem ameliyat hem de ameliyat sonrası süreç çok zahmetlidir.

Yapıştırma tedavisinde kesilerek alınan hastalıklı damar iğne deliği kadar küçük bir delikten girilerek damar içerden yapıştırılır, vücut zamanla hastalıklı damarı metabolize ederek yok eder. Ameliyattan daha başarılıdır ama ayaktan yapılan bir tedavidir. Hasta aynı gün sosyal yaşamına veya işine dönebilir.
Orta kalınlıktaki varislerde en etkili yöntemler mikro flebektomi, köpük tedavisi ve skleroterapidir.
Kılcal damar çatlaması da denilen kılcal varisler az veya çok neredeyse her yetişkin kadında vardır, bazen etek veya şort giymek istemeyecek kadar yaygın ve çirkin görünüm oluşturabilir.

Kılcal varislerin tedavisinde en başarılı yöntemler radyo frekans, lazer ve mikro skleroterapidir.her üçü de tecrübeli ellerde mükemmel sonuç vermektedir. Son yıllarda tıbbın hizmetine sunulan Exotherme Lazer en başarılı lazerdir. Tüm bu tedaviler yüz bölgesi, burun üstü ve burun kenarlarındaki damar çatlamalarında da güvenle uygulanmaktadır. Kliniklerimizde varis tedavileri uzman doktor tarafından yapılmaktadır.

Varis Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Selülit Nedir Neden Olur?

Aslında selülit tıpta deri altı iltihabı sorununu tanımlamaktadır ama kozmetolojide derideki portakal kabuğu görünümü ve dalgalanmayı tarif eden bir estetik soruna lipodistrofi de denir. Kişide selülit olması sağlığı hakkında bir bulgu değildir, son derece sağlıklı kişilerde de olabilmektedir (3).

Sebebi hakkında çeşitli görüşler olsa da kesin sebebi belirlenmiş değildir ama sorun yağ dokusu ile bağ dokusu arasındaki uyum sorunudur. Şu faktörlerin etkili olabildiği bilinmektedir. Hormon etkisi, kadınlık hormonu olan östrojen selülit oluşumunu tetikler ve en etkili faktördür. Ailesel yapı, annesinde selülit olan kadında selülit olma ihtimali annesinde olmayan kadına kıyasla daha yüksektir. Sık kilo değişimi yaşamak, sigara tüketimi, hareketsiz yaşamda selülit sorununa neden olan faktörlerdendir.

Östrojen hormonu kullanan erkeklerde de görülmektedir, bu bulgu asıl suçlunun östrojen hormonu olduğunu düşündürmektedir.

Selülit Nasıl Geçer?

Hastalık olarak kabul edilen deri altı iltihabı farklı bir durumdur ve tedavisi antibiyotikle yapılır. Bir haftalık antibiotik kullanımıyla genellikle düzelir. Bacaklardaki portakal kabuğu görünümündeki selülit için başarı sırasına göre şu uygulamalar yapılmaktadır (4).
Mezoterapi mezo orta tabaka, terapi tedavi anlamına gelir. Derinin orta tabakasına enjekte edilen ilaçlar yağ dokusu bağ dokusu ilişkisini düzenleyerek selüliti yok eder, farklı amaçlarla farklı maddeler enjekte edilmektedir.

Lipoliz, lipo yağ, lizis eritmek demektir, deri altı yağ dokusuna verilen yağ eritici maddeler yağ dokusu bağ dokusu ilişkisini dengeleyerek selülitleri çözer.

Baskılı masaj, baskılı masajla cilt altındaki bağ dokusu düzensizliğini düzenlemeye çalışır.

Vakum terapi, tüm deri katmanlarını vakumla çekip portakal kabuğu görünümüne neden olan lifcikleri kırmaya çalışır.

Presso terapi, çok etkili değildir.

Elektro terapi, etkisi düşüktür.

Radyo frekans, etkisi yüzeyseldir.

Ultrason, derin yağ dokusunu patlatabileceği yönünde görüşler vardır.

Karboxiterapi, deri altına karbondioxit gazı verilerek çukurluğa neden olan lifcikler kırılmaya çalışılır, BOHR etkisi ile kanlanmayı arttırır.

Çeşitli kremler, tamamen ticari amaçla üretilen derinliğe etkisi olması beklenmeyen ürünlerdir.
Bunlar arasında en başarılı olanlar mezoterapi ve lipolizdir, her ikisi de yağ dokusu – bağdokusu uyumsuzluğunu giderir, küçük çekilmelere neden olan fibrotik bantları eritir.

Bu uygulamalardan etkili olan mezoterapi ve lipoliz tek başına kullanılabileceği gibi diğer daha az etkili yöntemlerle kombine edilebilir.

Kaynaklar

1https://www.taylorfrancis.com/chapters/edit/10.1201/9781315160504-43/therapy-telangiectasia-varicose-veins-complications-christian-halvorson-robert-weiss-margaret-weiss

2https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-0040-1708866

3https://www.nature.com/articles/nrendo.2010.199

4https://link.springer.com/article/10.1007/s40618-018-0887-z