PRP Nedir, PRP Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

PRP Uygulaması Nedir?

PRP plateler rich plazma kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir tedavi şeklidir. Platelet kan pulcuğu da denilen trombosit anlamına gelir, rich zengin, plazma sıvı anlamına gelir. Tam anlam olarak kişinin kendinden alınan kandan elde edilen kan pulcuğundan zengin kan bölümü demektir.
Kan pulcukları kanı pıhtılaştırarak kanamayı durduran kan hücreleridir ve büyüme hormonundan (growth faktör) zengin hücrelerdir ve sitokinden zengin bir sıvıdır. Büyüme hormonundan zengin kan kısmı doku içine enjekte edildiğinde yoğun büyüme hormonu içermektedir.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra hastanın kolay girilen bir toplardamarından 10ml kadar kan alınır, kanı alma işlemi genellikle kol damarlarından yapılır. Tüpteki cama sürülmüş madde pıhtılaşmayı engelleyen, kan hücrelerini koruyan bir maddedir.

Alınan kan santrifüj denilen yüksek hızla dönen alete yerleştirilir. Santrifüjde uygun hız ve gerekli süre kadar dönen tüpün içindeki kan elemanlarına ayrılır. Ağırlık farkından dolayı hızlı dönen tüp içindeki kan serum, trombosit, eritrosit gibi katmanlara ayrılır.

Enjekte edilecek katman enjektörle alınır. Sorunlu alana uygun sıklıkta ve miktarda enjekte edilir.
Kan alma işleminde bir miktar ağrı olur ancak işlemin kendisi uygulanırken minimal acı olur ve rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz.

İDEA ESTETİK Merkezi Uygulamalarımız >> https://www.youtube.com/watch?v=15RyTr1Mnio

prp uygulamasında kanın ayrıştırılması

PRP Uygulaması Hangi Hastalıkların Tedavisinde Uygulanır?

Farklı tıp dalları, farklı sorunların çözümü için uygulamaktadır, en sık uygulandığı sağlık alanları ise aşağıdaki gibidir.

 • Faydaları bölgeye yoğun olarak verilen büyüme hormonu (GF) nun ve sitokin’in geliştirme etkisinden kaynaklanmaktadır. Çocukluk yaşlarından sonra erişkinlerde büyüme hormonu çok azalır, bu işlemle bölgesel olarak arttırılmış olur.
 • Saç kalite kaybı ve saç dökülmesi; saçın beslenmesini ve kökün uyarılması sonucu daha kaliteli saç çıkışı sağlar, dökülmeyi durdurur veya yavaşlatır (1).
 • Saç uzama hızının yavaşlaması; growth hormonunun büyümeyi kamçılaması sonucu saçın uzama hızını arttırır (1).
 • Saç ekimi sonrası; ekimden sonra kökün beslenmesini arttırmak, büyümesini uyarmak olabilecek şok dökülmeyi azaltır, geri çıkışı hızlandırır (2).
 • Artrit (eklem iltihabı); iltihabın eklemde yaptığı hasarı düzeltir (3).
 • Diz ağrısı, kıkırdak kaynaklı ağrıyı kıkırdağı düzelterek azaltır (3).
 • Diz romatizması; bu hastalıkta da kıkırdak zedelenir.
 • Kas yaralanmaları; iyileşmeyi uyararak daha çabuk iyileşme sağlar.
 • Tendon (bağ) yaralanmaları; tendonlarda damar olmadığı için beslenmesi sınırlıdır, besleme amacıyla yapılır.
 • Tendinit; tendonda mikropsuz iltihaplanma olur ve ağrılı bir hastalıktır, iltihabi reaksiyonu azaltır.
 • Spor yaralanmaları; künt yaralanma sonrası doku ezilmesinin çabuk düzelmesini sağlar.
 • Cilt gençleştirme; cilt altına enjekte edilen materyal kolajeni uyararak cilt elastikiyetini arttırır (4).
 • Kırışıklık tedavisi; yüz gençleştirmede elde edilen etkinin yaklaşık aynı etki elde edilir (4).
 • Varis yarası tedavisi; varis yaraları derinin beslenmesi bozulduğu için çok zor iyileşir, aylarca hatta yıllarca sürebilir. Burada büyüme hormonu enjeksiyonu iyileşme süresini kısaltır (5).
 • Kronik yara tedavileri; iyileşme yeteneğini kaybetmiş yaralarda yeni yara gibi iyileşme faktörlerini arttırır.
 • Yara ve yanık izi silme; derinin elastikiyetini arttırarak derideki skar dokusunun kısmen düzelmesini sağlar.
 • Kilo alıp vermeye bağlı deri yırtıkları; hamilelik, kilo alma gibi deri genişlemeleri bazı kişilerde deride yırtıklara neden olur, bu yırtılmaların görüntüsünde kısmi düzelme sağlar.
 • Selülit; derideki portakal kabuğu görünümünün tedavisinde diğer uygulamalara ek olarak yapılması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

CİLT GENÇLEŞTİRME PRP UYGULAMASI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Saç PRP Uygulaması Faydaları Nelerdir?

En sık PRP uygulanan sorun saç sorunlarıdır. Bunun en önemli sebebi en sık görülen sorun olması ve piyasada satılan saç ürünlerinin çoğunun etkisiz olmasıdır. Saça yönelik ürünlerin başarısız olmasının en önemli nedeni saç sorunu yaşayan insanların çokluğuna paralel olarak şarlatanların da çok olmasıdır.

Türkiye’de en etkili ilaçlardan olan Xpecia Tablet ve Hairforte Sprey veya bunlara benzer içerikli ilaçlarla olumlu cevap alma ihtimali yüksektir hatta saç PRP si yaptırdıktan sonra Xpecia Tablet ve Hairforte spreyi birlikte ya da birinin kullanılması alınacak cevabın da daha iyi olmasını sağlar. Bu sebeple PRP yapan kliniklerin çoğu ek ürün olarak önermektedir.

Saç PRP uygulamasının içeriğindeki plazmanın olumlu etkisi yanı sıra deri atına kadar iğne batırılmasının da faydası vardır.

Plazmanın şu faydaları vardır;

 • Beslenmeyi arttırır
 • İçeriğindeki büyüme hormonunun etkisiyle saçın büyümesini hızlandırır
 • Anagen fazını uzatır
 • Saç kalitesini ve kalınlığını arttırır.
 • Dökülmeyi durdurur
 • Saça zarar veren DHT’nin zarar vermesini engeller.

Saç ekimi sonrası yapılırsa yaraların iyileşmesini hızlandırır, ödemin hızlı gitmesini sağlar, şok dökülme denilen geçici dökülmeyi azaltır, dökülenlerin geri çıkmasını hızlandırır ve daha kaliteli çıkış sağlar.

Plazmanın bu etkileri yanı sıra yapılan çok sayıda iğne zararsız küçük travmaya neden olur. Oluşturulan bu küçük travmalar kan dolaşımını arttırır ve saç kökünün beslenmesini, oksijen ve diğer besleyicilerinin daha iyi almasını sağlar.

Enjeksiyon işleminin bu etkisini dermapenin etkisinin kat kat fazlası gibi değerlendirilebilir.

PRP Uygulaması Sonrası Banyo Ne zaman Yapılır

Farklı kliniklerin yaklaşımları farklı olabilir ama şu bilgilerin ortak olması daha mantıklıdır; kan alınan yerin aynı gün kapalı olması beklenir ve herhangi bir bakım gerekmez. İşlemin yapıldığı iğne bilinen en ince iğnedir (27G) ve uygulandıktan dakikalar sonra iğnenin girdiği noktanın kapanmış olduğu kabul edilir.
İşlem sonrası akşam banyo yapmanın hiçbir sakıncası olmaz, güvenle banyo yapılabilir, şampuan kullanılabilir.

PRP Uygulaması Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar Olacak?

İdea klinik şubelerinde ücretler standarttır ancak uygulanacak soruna göre değişmektedir. Uzun seanslar ( 20 seansa kadar çıkabilmektedir) gerektiren varis yarası (ulcus kruris) tedavisinde uygulanan ücretle saça uygulananın ücreti farklıdır.


Saç PRP si fiyatı seansı şehirden şehre farklılık göstermektedir. Seans sayısı sorunun şiddeti ve alınacak cevaba göre 2-5 seans arasında değişmektedir.


Varis yarası dışındaki uygulamaların ücretleri de buna yakın düzeylerdedir, net bilgiyi telefonla alabilirsiniz.
Ücretlerde 2024 te de değişiklik planlanmamaktadır, enflasyonda çok yükselme olmaz ve kullanılan malzemelerde büyük fiyat artışı olmazsa bu fiyatlar 2024 sonuna kadar uygulanmaya devam edecektir.

REFERANSLAR

 1. Gentile, P., Cole, J. P., Cole, M. A., Garcovich, S., Bielli, A., Scioli, M. G., … & Cervelli, V. (2017). Evaluation of not-activated and activated PRP in hair loss treatment: role of growth factor and cytokine concentrations obtained by different collection systems. International journal of molecular sciences18(2), 408.
 2. Saxena, K., Saxena, D. K., & Savant, S. S. (2016). Successful hair transplant outcome in cicatricial lichen planus of the scalp by combining scalp and beard hair along with platelet rich plasma. Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery9(1), 51.
 3. Glynn, L. G., Mustafa, A., Casey, M., Krawczyk, J., Blom, J., Galvin, R., … & Mallen, C. (2018). Platelet-rich plasma (PRP) therapy for knee arthritis: a feasibility study in primary care. Pilot and feasibility studies4(1), 1-7.
 4. Mehryan, P., Zartab, H., Rajabi, A., Pazhoohi, N., & Firooz, A. (2014). Assessment of efficacy of platelet‐rich plasma (PRP) on infraorbital dark circles and crow’s feet wrinkles. Journal of cosmetic dermatology13(1), 72-78.
 5. Bossart, S., Seyed Jafari, S. M., Lehmann, M., Jossi‐Will, A., Sane, E., Heidemeyer, K., … & Schlapbach, C. (2022). Effect of topical application of platelet‐rich plasma on chronic venous leg ulcerations. Dermatologic therapy35(2), e15236.