Kaş Ekimi

Kaşlar estetik açıdan bakıldığında yüzün en ön planda kalan kısmıdır. Kaşlarda dökülme ya da seyrelme gibi durumlar bireylerde estetik kaygıya neden olabilmektedir. Kaş ekimi uygulaması yani daha doğrusu kaş nakli uygulaması ile kaşların doğal yollarla istenilen hale getirilmesini sağlamaktadır.

Kaş Ekimi / Kaş Nakli Nedir?

Kaş ekimi daha doğrusu kaş nakli kişinin kendi vücudundan alınan kıl kökünün kaşın istenilen alanına nakil edilmesi yani ekilmesidir. Bu sayede kaşsızlık, ya da kaşların seyrek olması durumu doğal yollarla ve kalıcı olarak çözülebilmektedir.

Kaş Ekimi Kimlere Yapılır?

Kaş ekimi kaşı dökülenlere, kaşları seyrek olanlara, kaşlarında yara izi olanlara ya da kaşlarını kalınlaştırıp, dolgunlaştırmak isteyenlere yapılmaktadır. Kaş ekimi en çok kaşında yara izi olanlar ya da kaşları dökülenler tarafından tercih edilmektedir.

Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Dökülme denilince akla ilk olarak toplumun büyük bir kesimini etkileyen saç dökülmesi gelmektedir. Ancak dökülme saçlarda olabildiği gibi kaşlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Üstelik kaşlarda olan dökülmeler direk göz önünde olan bir alanda olduğu için estetik kaygısı yaratmaktadır.

Kaş dökülmesinin farklı farklı sebepleri olabilmektedir. En sık karşılaşılan kaş dökülmesi nedenleri şunlardır;

  • Kaş Küsmesi (Kaş aldırmaya bağlı dökülme)
  • Saçkıran (Kaşkıran) Alopecia Areata
  • Kaşta Mantar Enfeksiyonu
  • Kemoterapi (Kanser Tedavisi)
  • Dengesiz Beslenme (Biotin Eksikliği)
  • Kalıcı Makyaj, Dövme vs
  • İlerleyen Yaş ve Menopoz
  • Cerrahi Müdahale ve Yanıklar
  • Hormonal Kaş Dökülmesi
  • Guatr Hastalığı (Tiroid Yetmezliği)

Kaş Küsmesi

Kaşların yanlış alınması kıl köklerinin ölmesine ve kaşların kalıcı olarak çıkmamasına neden olmaktadır. Alınan kaşların altı ay gibi bir süre ile çıkmaması kas kümesi sorunu olduğunu düşündürür.

Kaş küsmesinde kıl kökleri öldüğü için bölgesel olarak uygulanacak yağlar ya da ürünlerin bir etkisi olmayacaktır. Kaç küsmesi sonrasında yapılacak en mantıklı ve doğal görünüm sağlayacak uygulama kaş ekimidir. Bazı bireyler tarafından kalıcı makyaj ya da dövme gibi uygulamalar tercih edilse de bunlar doğallıktan uzak ve genellikle kalan kaş köklerine de zarar veren uygulamalardır.

Kaş Dökülmesi
Kaş Küsmesi

Saçkıran (Kaşkıran) Alopecia Areata

Saçkıran toplumda sıklıkla görülen bir saç dökülmesi nedenidir. Ancak saçkıran yalnızca saçlarda değil kaşlarda ve hatta sakallarda bile ortaya çıkabilmektedir. Saçkıran yani Alopecia Areata vücutta kıl olan her yerde meydana gelebilmektedir.

Saçkıran diğer dökülme tiplerinden farklıdır. Saçkıran sorununda dökülme madeni para şeklinde yani yuvarlak bir alanda ortaya çıkmaktadır. Saçkıran hızlı bir şekilde farklı alanlara yayılarak dökülmeye neden olabilmektedir.

Saçkıran sorununun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak stres ve kaygının saçkıran sorununu tetiklediği ve kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması ile saçkıran sorununun ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Saçkıran tedavisi genellikle başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Tedavide ilk olarak sarımsak gibi doğal yolla bununla cevap alınamaması halinde ise SADBE içerikli ürünlerin kullanılması önerilir. Bu şekilde çözüm bulunamaması halinde ekim düşünülmelidir.

Kaşta Mantar Enfeksiyonu

Kafa derisinde kaşıntı ve aşırı kepek sorunu ile kendini gösteren mantar problemi saçlı deri de en sık görülen problemlerden birisidir. Mantar sorunu sadece deriyi değil kıl köklerini de etkileyerek ölmesine neden olmaktadır.

Mantar enfeksiyonu saçlarda görüldüğü kadar kaşlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Saçlarda ve kaşlarda olan mantar sorunu için Climbazol yada Ketokonazol içerikli şampuanlar kullanılmalıdır. Saç için kullanılan şampuanlar kaşlar içinde kullanılabilmektedir.

Kanser Tedavisi

Kemoterapi sürecinde kullanılan ilaçlar saçlarda ve kaşlarda dökülmeye neden olmaktadır. İlaçların etkisi ile dökülen saçlar ve kaşlar kemoterapi sonrasında zaman içerisinde kendiliğinden çıkarak eski haline dönmektedir.

Kalıcı Makyaj ve Kaş Dövmesi Uygulamaları

Kaşlar çok ön planda olmasından dolayı kaşları güzelleştirmek adına birçok uygulama yapılmaktadır. Yanlış kaş alımı veya sürekli kaş alımına bağlı olarak incelen kaşları kalınlaştırmak ve şeklini değiştirmek için kalıcı makyaj ve dövme gibi uygulamalara başvurulmaktadır.

Bu uygulamalar cilt altına kimyasal madde enjekte edilerek yapılmaktadır. Enjekte edilen bu kimyasal madde kıl köklerine zarar vererek kaşların dökülmesine neden olmaktadır.

İleri Yaş ve Menopoz

Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan menopoz saçlarda ve kaşlarda kalite kaybı, dökülme gibi sorunlara neden olabilmektedir. Menopoz döneminde saç kalitesini arttırmak ve dökülmeyi engellemek için üretilen menopecia kullanılması ile hem saç hem kaş kayıplarının önüne geçilebilmektedir.

Travma, Cerrahi Müdahale ve Yanıklar

Bazı kazalar, yanıklar ve ameliyatlar kıl köklerine zarar vererek o bölgede kaş kayıplarına neden olabilmektedir. Bu tür kaş kayıplarında en doğal ve kalıcı çözüm kaş ekimi yapılmasıdır.

Kaş Dökülmesi Tedavisi

Kaş dökülmesinin tedavi edilmesi için dökülmeye neden olan sorunun tespit edilmesi gerekir. Örneğin mantar kaynaklı bir dökülmenin tedavisi için mantar sorununun çözülmesi gerekir. Ancak kalıcı kaş dökülmesi problemlerinde ise tedavi için kaş ekimi önerilmektedir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş ekimi yerine aslında kaş nakli ya da kıl kökü nakli denmesi daha doğrudur. Çünkü kaş ekiminde ense kökünden kıl kökleri alınarak kaşın istenilen alanına nakil edilir. Kaş ekimi mantık olarak saç ekimi ile aynı olmasına karşın saç ekimine nazaran zor ve ince ayrıntıları bulunan bir uygulamadır.

Kaş ekiminin doğal görünümlü olması için ekimin mutlaka bu ayrıntılara dikkat edilerek yapılması gerekmektedir. Aksi halde doğallıktan uzak ve istenmeyen görüntüler elde edilebilir.

Kaş Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kaş ekimi mutlaka uzman doktorun kendisi tarafından yapılmalıdır. Kaş ekimi gibi ciddi ve tecrübe gerektiren bir uygulamanın doktor olmayan kişiler tarafından yapılmaması gerekir.

Ekim için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar FUE ve FUT yöntemleridir. Doğal bir görünüm için FUE yöntemi tercih edilmelidir. FUT eski bir yöntemdir. Bu yöntemde kıllar toplu olarak alınmaktadır. Bu yöntemde kıllar toplu olarak alındığı için kayda değer miktarda iz kalmaktadır. FUE yönteminde ise kıl kökleri tekli olarak alınmaktadır. Bu sayede alınan alanda iz kalmamaktadır.

Alınan alanda iz kalmaması için kıl kökleri 0.6-0.7 mm’lik aletlerle alınmalıdır. Alınan kökler vakit kaybetmeden yine ince aletlerle ve tekli olarak ekilmelidir.

Kıl köklerinin nasıl alındığı kadar nasıl ekildiği de oldukça önemlidir. Kaş ekiminde kıl kökleri mutlaka tekli olarak ve uygun açı ile ekilmelidir. Aksi halde doğallıktan uzak ve istenmeyen bir görünüm ortaya çıkabilmektedir. Köklerin ortalama 25-30 derece açı ile ekilmesi önerilmektedir. Bu sayede kıl kökleri dik çıkmaz diğer kökler ile uyumlu olacak açıda çıkar.

Ekim sonrasında doktorun farklı bir önerisi yoksa 3. gün yıkama yapılabilir.

Kaş Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Kaş ekimi kalıcı kaş kayıplarında, yara ve yanık izlerinin kapatılmasında ve tercihe bağlı olarak kaşın şeklinin değiştirilmek istenmesi durumunda tercih edilmektedir.

Yanık İzine Kaş Ekimi

yara izine kaş ekimi
Yanık İzine Kaş Ekimi

Kalıcı Makyaj Üzerine Kaş Ekimi

Yara İzine Kaş Ekimi

Yara İzine Kaş Ekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir